Gå till innehåll

2010-04-27

Rödgrönas pensionsskatt höljd i dunkel

Vi har sänkt pensionärernas skatt i tre steg. Men det är fortfarande höljt i dunkel vad de rödgröna vill göra. De kräver samma skatt för pensionärer och löntagare men det är osäkert hur de kommer att bära sig åt att för att lyckas med detta.

Det sade riksdagsledamoten Lars-Axel Nordell (KD), Örebro län, i en debatt på måndagen som anordnades av PRO i Nora. Mycket av debatten berörde pensionärernas skatt.

– Det är höljt i dunkel om de rödgröna vill höja skatten för löntagarna eller om de vill sänka pensionärernas skatt, säger Lars-Axel Nordell

– Alliansen har däremot lovat att vår skattesänkning kommer att vara permanent medan den så kallade bromsen bara är temporär. Något sådant löfte har inte hörts från oppositionen. Socialdemokraterna hade 12 år på sig att sänka skatten för pensionärer men valde att inte sänka den med en enda krona. Genom framförallt Kristdemokraternas tydliga krav har Alliansregeringen på två år sänkt skatten för pensionärer med sammanlagt 5,5 miljarder kronor

– Jag gläder mig åt att vi har en regering där alla partier står bakom skattesänkningarna i tre steg, och som är öppna för ett fjärde steg för att minska klyftan och för att mildra effekterna av den globala finanskrisen.



Utskriftsvänlig version Utskriftsvänlig version     Dela denna sida med andraDela med andra