Riksdagsfråga om rättsmedvetandet och att dömda straffas
Oacceptabelt att alltfler dömda slipper undan straff
– I det allmänna rättsmedvetandet finns det knappast någon förankring för synsättet att en dömd människa överhuvudtaget ska kunna undslippa sitt straff genom att hålla sig undan. Man kan därför på goda grunder ifrågasätta själva existensen av preskription av utdömda straff.
Det säger Kristdemokraternas riksdagsledamot för Dalarna, Lennart Sacrédeus, i samband med att han riktar en riksdagsfråga om preskription av utdömda straff till justitieministern Beatrice Ask (M). Riksdagsfrågan ställs med anledning av att det har blivit allt vanligare att dömda personer slipper sitt fängelsestraff genom att hålla sig undan tills preskriptionstiden går ut.
– Enligt statistik från Kriminalvården kom 86 våldsmän, ekobrottslingar och andra kriminella undan straff i fjol genom att hålla sig gömda. Jämfört med år 2006, då 32 straff preskriberades, handlar det om en tredubbling. I exempelvis Dalarna lyckades en 40-årig man, som dömdes till fängelse i Falun 2004, hålla sig borta tills straffet preskriberades i februari, säger Lennart Sacrédeus och fortsätter:
– Denna tendens bidrar till att underminera allmänhetens tilltro till rättsmedvetandet. Att gärningsmannen får sona sitt brott är grundläggande i rättsskipningen. En person som kan slippa undan sitt straff på grund av en lagteknisk aspekt ses i andras ögon inte som en ansvarstagande person och underminerar återinträdet i samhällsgemenskapen. Brottsoffret behöver dessutom se samhället reagera mot brottet för att få sin upprättelse. Detta ligger på en rättstats ansvar att verkställa.
– Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att häva utvecklingen att allt fler dömda brottslingar undkommer fängelsestraff genom att hålla sig undan till straffet preskriberas? vill Lennart Sacrédeus ha besked om.
För mer information:
Lennart Sacrédeus
Riksdagsledamot (KD)
Tel: 08-786 47 96
Mobil: 070-630 10 53
Jacob Rudolfsson
Politisk sekreterare
Tel: 08-786 59 34
Mobil: 073-505 22 20