Stärkt rätt för elever
med nya skollagen
– Jag är mycket nöjd med den nya skollagen. Den har tydligt fokus på att sätta eleven i centrum och en bra förankring i värdegrundsperspektiven.
Det säger Gunilla Tjernberg, kristdemokraternas talesperson i utbildningsfrågor, med anledning av att skollagspromemorian presenterats under måndagen.
– Kristdemokraterna har sett det som angeläget att stärka elevernas möjligheter till en bra skolgång. Två exempel på detta är en stärkt elevhälsa och större möjlighet att ompröva beslut.
– Att det ska finnas elevhälsa för eleverna som ska omfatta medicinska, psykologiska, psykosociala och specialpedagogiska insatser är bra. Kristdemokraterna har länge framhållit behovet av en stärkt elevhälsa, senast i rapporten från partiets utvecklingsgrupp för skola.
– Stärkta möjligheter att ompröva olika beslut gynnar också elevens rätt till kunskap på likvärdiga villkor. Ett exempel på det är förslaget att föräldrar med elever i behov av särskilt stöd ska kunna överklaga en rektors åtgärdsbeslut om de upplever att barnet inte får det stöd det behöver.
– Skollagens betoning på värdegrundsfrågor är bra och här har Kristdemokraterna varit drivande. Vi är också garanten för att de fristående skolorna, även med konfessionell inriktning, är säkrade för framtiden och ska ha samma villkor som de kommunala skolorna. Detta är också ett viktigt besked som vi nu kan lämna, säger Gunilla Tjernberg.