Gå till innehåll

2010-03-02

Kristdemokratisk politik ger resultat

– Kristdemokraterna är trovärdiga i regeringsställning. Vår politik ger resultat. Till exempel har kömiljarden minskat vårdköerna från nästan 98 000 till drygt 22 000 personer på ett år.

Det sade Örebro läns riksdagsman för Kristdemokraterna, Lars-Axel Nordell, när han besökte Kristdemokraterna i Svegs årsmöte på måndagen. Nordell, med rötterna i Lillhärdal i Härjedalen, jämförde Kristdemokraternas fortsatta arbete i alliansregeringen med att köra bil.

– När jag som ung tog körkort i Sveg sa min lärare att jag skulle titta lika mycket i backspegeln som framåt. Så är det också i politiken. Kömiljarden har minskat köerna med 77 procent. Socialdemokraterna lyckades inte minska köerna på 12 år, sam Lars-Axel Nordell

– Vi håller också samman näringspolitiken med välfärdspolitiken. Men det räcker inte vi måste fortsätta att presentera nya spännande idéer för till exempel utvecklingen av Norrlands inland, avslutade Lars-Axel Nordell.

 

För mer information:

Lars-Axel Nordell
Riksdagsledamot (KD)
Tel: 08-786 47 88
Mobil: 070-770 83 10

Jacob Rudolfsson
Politisk sekreterare
Tel: 08-786 59 34
Mobil: 073-505 22 20


Utskriftsvänlig version Utskriftsvänlig version     Dela denna sida med andraDela med andra