S har lyssnat på KD
Alex Voronov presenterar i Eskilstuna-Kuriren den 7 oktober sina önskemål för hur han som politiker ska kunna tvinga föräldrar att ta ut sin föräldraförsäkring som han vill. Voronov vill i jämställdhetens namn styra upp hur föräldrar väljer att prioritera sin föräldraledighet.
Som kristdemokrat ser jag gärna att båda föräldrarna i en relation försöker maximera sin tid med barnen. Det är föräldrars uppgift att ge sina barn trygghet, kärlek och uppfostran. Jag har dock svårt att bli samhällsingenjör och börja tvinga föräldrar att göra som jag tycker. Det är nämligen inte alltid mina teorier passar i föräldrars verklighet.
Som Voronov lite ledset konstaterar så har någon inom Socialdemokraterna lyssnat på oss inom Kristdemokraterna och presenterat ett förslag på förlängd föräldraledighet som förutom att vara två år kortare, till stora delar är samstämmigt med vårt. Det handlar om att förlänga möjligheterna för föräldrar att tillbringa mer tid med sina barn. Vi vill förlänga möjligheterna att ta ut föräldraledighet till dess att barnet fyller 18 år. Idag är 8 år gränsen.
Det är glädjande att nu Socialdemokraterna antagit ett förslag vi drivit länge. Den här frågan är dock bara en av många som krävs för att ge föräldrar den frihet och det ansvar som borde vara föräldrars rätt. Kristdemokraterna har flera förslag som skulle öka tonårsföräldrars möjligheter att få mer tid med sina barn, men också förslag för att öka valfriheten för föräldrar när barnen är små. Vi välkomnar Socialdemokraterna att omvärdera fler av sina käpphästar och beklagar om det gör Alex Voronov besviken.
Kjell Eldensjö, riksdagsledamot (KD